MAMADA BÜYÜK TEHLİKE !!! TÜRKİYE’DE SALMONELLALI MAMA VAR MI?

MAMADA BÜYÜK TEHLİKE !!! TÜRKİYE’DE SALMONELLALI MAMA VAR MI?

Son birkaç aydır birçok ülke aynı soruyu araştırıyor ve önlem almaya çalışıyor çünkü Fransa'da üretilen ve içerisinde Salmonella bakterisi bulunduğu için toplatılma kararı verilen 12 milyondan fazla kutu bebek mamasının 83 ülkeye satıldığı ortaya çıktı. DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü) ise bu konu ile ilgili yaptığı açıklamada ülkelerin isimlerini verdi. Maalesef Türkiye de o listede.

DSÖ YAZISININ ÇARPICI NOKTALARINI ÖZETLEMEK İSTERİZ:

* 21 Aralık itibariyle Fransa’nın çeşitli bölgelerinde 35 aydan küçük bebeklerde Salmonella enfeksiyonu vakasına rastlanıldığı
* Salgının tıbbi tedavi amaçlı kullanılan mamalar da dahil olmak üzere dört farklı marka bebek mamasının tüketimi ile ilişkilendirildiği
* İlgili bebek mamalarının dünya çapında elliden fazla ülke ve bölgeye dağıtıldığı
* 10 Aralıkta Lactalis Nutrition Sante tarafından 15 Şubat 2017’den bugüne dek üretilmiş olan 7000 tondan fazla bebek mamasını piyasadan toplamak üzere geri çağırıldığı
* 15 Aralık 2017’den itibaren geri çağırılan bebek mamaları 48 ülkeye (Fransa dahil) ihraç edilmiştir: Afganistan, Cezayir, Andorra, Bahreyn, Bangladeş, Burkina Faso, Kamboçya, Kamerun, Çin, Kongo, Kıbrıs, Côte d'Ivoire, Fransa, Gabon, Gürcistan, Yunanistan, Gine, Haiti, Hong Kong SAR (Çin), Irak, Kosova, Kuveyt, Lübnan, Madagaskar, Mali, Monako, Fas, Hollanda, Pakistan, Paraguay, Peru, Katar, Romanya, Sudi Arabistan, Sırbistan, Seyşeller, Slovenya, İspanya, Sudan, İsviçre, Tayvan (Çin), Togo, Türkiye, Ukrayna, Birleşik Arap Emirlikleri, Vietnam, Yemen, Makedonya
* Söz konusu ürünlerin, bu mamayı tüketen bebekler için ciddi hastalık riski doğurmakta olduğu söylenmiştir.

Her zaman emzirmek en doğal olanı, anne sütü en güvenilir ve mükemmeli diye söylüyoruz. Fakat dünya üzerindeki yalan yanlış trendler maalesef bizim bilimsel olarak da kanıtlanmış olan yüzde değil, binde değil, milyonda milyon doğru olan söylemlerimizi geride bırakıyor. İlk 6 ay bebeklerinize su bile vermeden sadece anne sütü verin, onları sadece emzirin diyoruz. Çünkü bir bebek için gereken her şey anne sütü ve emzirme sayesinde karşılanabiliyor. Anneden geçen antikorlar sayesinde bebeğimizi dışarıdan gelebilecek hastalık tehlikesine karşı iki yönlü bir koruyoruz: Birincisi antikor ikincisi ise verdiğimiz güvenli besin anne sütü. Her zaman hazır, doğal ve taze bir besin elimizin altında. Herhangi bir şeyin bulaşması ihtimali, memede dururken ekşimesi, içinde bakteri üremesi olasılığı yok. Tam koruma, tam beslenme sağlıyor, üstüne ruhsal gelişim ve anne bebek bağlanması faktörünü de eklersek alın size mucize! Lafı çok uzatmak istemiyorum sevgili anneler, ilk 6 ay bebeğinizi sadece emzirerek onu kendi sütünüzle besleyip devamında ise adı üstünde anne sütü mucizenizi devam ettiren ek beslenmeye geçiniz. Bebeğiniz için temel besin anne sütüdür. 6 aydan sonra uygun ve güvenli bir tamamlayıcı beslenme dönemine girerek emzirmeyi en az 2 yaşına kadar sürdürmeniz onun sağlığı için, onun en ideal biçimde büyümesi ve gelişimi için temel şarttır. Aşağıda sizler için mamadaki büyük tehlike hakkında Dünya Sağlık Örgütü tarafından yeni yayımlanmış olan yazıyı iletiyoruz. Maalesef içerisinde Salmonella olabilecek mamalar Türkiye’ye de girmiş durumda. Gıda Tarım Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı gerekli tüm tedbirleri aldık diyor. Peki siz emin misiniz anneler, o elinizdeki kutunun içinde ne var, bebeğinize ne veriyorsunuz?

Uluslararası Dağıtımı Yapılan Bebek Mamasıyla Bağlantılı
Salmonella Enfeksiyonu Salgını

Hastalık Salgını Haberi:

22 Aralık 2017

2 Aralık 2017’de Fransa’da sağlık otoriteleri tarafından altı aydan küçük bebeklerde Salmonella enfeksiyonu vakalarında bir artış olduğunu gözlemlendi. Bunu takip eden incelemelerde Salmonella salgınının Fransa’da Lactalis Nutrition Sante firması tarafından üretilen bebek mamaları ile ilgili olduğu belirlendi.

21 Aralık itibariyle Fransa’nın çeşitli bölgelerinde 35 aydan küçük bebeklerde Salmonella enfeksiyonu vakasına rastlandığı doğrulanmıştır. On altı bebek hastaneye kaldırılmış ve hepsi tamamen iyileşmiş, ölüm vakası bildirilmemiştir.

Salgın, tıbbi tedavi amaçlı kullanılan mamalar da dahil olmak üzere dört farklı marka bebek mamasının tüketimi ile ilişkilendirilmiştir.

10 Aralıkta Lactalis Nutrition Sante, 15 Şubat 2017’den bugüne dek üretilmiş olan 7000 tondan fazla bebek mamasını piyasadan toplamak üzere geri çağırmıştır. İlgili bebek mamaları dünya çapında elliden fazla ülke ve bölgeye dağıtılmıştır.

21 Aralık 2017’de Lactalis Group 15 Şubat 2017’den itibaren Craon tesislerinde üretilen veya paketlenen tüm bebek maması ve besin takviyelerini geri çekmek için yeni bir çağrıda bulunmuştur. Bu genişletilmiş çağrı kapsamındaki ürünler de dahil olmak üzere dağıtılan ürünlerin takibi başlamış olup ürünler belirlendikleri anda etkilenen ülkelerle INFOSAN aracılığı ile iletişime geçilecektir.

Toplum Sağlığı Müdahalesi

Fransız otoriteler, Lactalis Nutrition Sante gruba ait 15 Şubat 2017 sonrasında üretilen bebek mamalarının geri çağrılması, pazarlama ve ihracat işlemlerinin de durdurulması talimatını verdiler. 9 Aralık’ta sağlık otoriteleri eczanelerin ve sağlık kurumlarının ilgili ürünlerin dağıtımını durdurmalarına yönelik üç uyarı yayımlamıştır.

15 Aralık 2017’den itibaren geri çağırılan bebek mamaları 48 ülkeye (Fransa dahil) ihraç edilmiştir: Afganistan, Cezayir, Andorra, Bahreyn, Bangladeş, Burkina Faso, Kamboçya, Kamerun, Çin, Kongo, Kıbrıs, Côte d'Ivoire, Fransa, Gabon, Gürcistan, Yunanistan, Gine, Haiti, Hong Kong SAR (Çin), Irak, Kosova, Kuveyt, Lübnan, Madagaskar, Mali, Monako, Fas, Hollanda, Pakistan, Paraguay, Peru, Katar, Romanya, Sudi Arabistan, Sırbistan, Seyşeller, Slovenya, İspanya, Sudan, İsviçre, Tayvan (Çin), Togo, Türkiye, Ukrayna, Birleşik Arap Emirlikleri, Vietnam, Yemen, Makedonya. Ürünler aynı zamanda Fransa’nın deniz aşırı bölgelerine de gönderilmiştir.

DSÖ Risk Değerlendirmesi

Söz konusu ürünler, bu mamayı tüketen bebekler (hastalık ve komplikasyona en yatkın risk grubu) için ciddi hastalık riski doğurmaktadır.

Fransız otoriteler tarafından salgının çıkış noktasını bulmaya yönelik çalışmalar devam etmektedir. Sıkı önlemler alınmış olmasına rağmen benzer salgınlar daha önce de yaşanmıştır. Geçmişteki salgınlar başka üreticiler ve farklı bölgeleri etkilemişti. Toz bebek mamaları steril ürünler değillerdir. Salmonellaya çiğ ürünlerde daha çok rastlanır ve Salmonella uzun süre kuru ve sert koşullara dayanıklıdır. Ilık su ile hazırlanan formül mamalar başlangıçtaki düşük seviyede olan Salmonella bulaşının hızlı bir şekilde büyüyüp yayılmasına olanak sağlar. Bunun sonucu olarak da bebeklerde ciddi rahatsızlıklar oluşabilir ve salgınlara rastlanabilir.

DSÖ Tavsiyesi

DSÖ güncel olaylarla ilgili bilgilere dayanarak Fransa için seyahat ve ticari işlem kısıtlaması önermektedir.

Bu ürünleri tüketen bebeklerde ishal (ateşli veya ateşsiz) gibi belirtiler gözlemlenmesi durumunda ailelerin en kısa sürede doktorları ile iletişime geçmesi önerilmektedir. Belirlenen tüm Salmonella vakaları ulusal sağlık otoritelerine raporlanmalıdır.

Tüketicilerin toz mamaların güvenli şekilde hazırlanması saklanması ve kullanılması ile ilgili FAO/WHO yönergelerini izlemeleri önerilmektedir.

http://www.who.int/foodsafety/publications/powdered-infant-formula/en/

Eğer etkilenen ürünlerin bir kısmının muadili mevcut değilse Fransız otoriteler hazırlanan mamanın bebeğe verilmeden önce 2 dakika boyunca 70 dereceye getirilip ardından 37 dereceye kadar soğutulmasını önermektedir. Bu işlem Salmonella bakterisini etkisiz hale getirecektir. Bu işlem, uygun alternatif bulunana kadar geçici pratik bir çözüm olarak önerilmektedir.

Orijinal Yazı: Outbreak of Salmonella Agona infections linked to internationally distributed infant formula – France
Orjinal Link: http://www.who.int/csr/don/22-december-2017-salmonella-agona-infectionsfrance/en/
Çeviren: Burcu Ertürk Teke
Düzeltmeler: Arzu Yücekaya Bat, Seda Diri İlic